راهنمای نوشتن مقاله انگلیسی

راهنمای جامع نوشتن مقاله انگلیسی(چک لیست برای نوشتن بهترین مقاله)

نوشتن مقاله انگلیسی یکی از سخت ترین کارهای دنیا است که بسیاری از افراد از آن فرار می کنند، اگر شما نیز باید یک مقاله غیر از زبان فارسی تان تهیه کنید به یک راهنمای نوشتن مقاله انگلیسی جامع و بی نقص نیاز دارید تا انتهای این مقاله با ماهمراه باشید.

ممکن است شما نیز در طول دوران حرفه ای کار یا تحصیلی تان نیاز به نوشتن یک مقاله انگلیسی خوب و باکیفیت برای قوی تر کردن رزومه کاری تان یا ارتقا سطح تحصیلی تان داشته باشید؛ در این مقاله، آموزش کامل نوشتن مقاله انگلیسی همراه نمونه و چک لیست مقاله انگلیسی برای شما عزیزان آورده شده است.

 

0 تا 100 نوشتن یک مقاله انگلیسی، به سبک حرفه‌ای ها

اگر شما نیز مدت هاست درگیر نوشتن یک مقاله انگلیسی هستید و به خاطر نداشتن یک راهنمای خوب و جامع جهت نوشتن مقاله انگلیسی سردرگم هستید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا یاد بگیرید چه چیزهایی را باید در مقاله انگلیسی رعایت کنید و با چه ترفند هایی می توانید مقاله انگلیسی بهتری بنویسید.

چطور مقاله انگلیسی بنویسیم؟

نوشتن مقاله انگلیسی، ساده تر از چیزی است که تصورش را می‌کنید و تنها کافی است که با مراحل نوشتن مقاله انگلیسی، آشنا بشوید و سپس کارتان را شروع کنید؛ در ادامه مراحل نوشتن مقاله انگلیسی، خدمت شما ارائه می‌شود.

 • موضوع خوب و کاربردی، پیدا کنید

یکی از مهم ترین گام ها برای نوشتن یک مقاله انگلیسی درجه یک، پیدا کردن موضوع جدیدی می باشد که حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشد، سعی کنید که در مقاله تان، حرف های جدیدی را بزنید و از دریچه تازه ای به دنیای موضوع تان وارد شده و با خوانندگانتان، ارتباط خوبی برقرار کنید.

 • نوشتن عنوان جذاب و چشمگیر  

فراموش نکنید که می‌توانید با نوشتن یک عنوان ساده و جذاب، خواننده تان را متقاعد کنید که تا انتهای مقاله، با شما همراه باشد؛ پس زمان نوشتن عنوان، استفاده از کلمات جذاب، عددها و… را فراموش نکنید.

 • یک چکیده جمع و جور 

نوشتن چکیده خیلی راحت است و اصلا نیازی نیست که کار پیچیده‌ای انجام دهید، تنها در 5 الی 6 خط، به صورت کلی، ساختار مقاله را برای خوانننده توضیح بدهید.

 • لطفا خواننده را از دنیای گیجی دربیاورید(نوشتن مقدمه)

مقدمه، یکی از مهم‌ترین بخش های مقاله شماست که باید با وسواس زیادی آن را بنویسید؛ زمان نوشته مقدمه مقاله انگلیسی سعید کنید از عبارات و جملات ساده استفاده کنید و با مطرح کردن دغدغه خواننده و دادن یک نشانی از وجود پاسخ مشکل او در متن، او را ترغیب کنید که تا پایان مقاله، شما را همراه کنید.

 • منابع خوب را شکار کنید

اینکه به چه صورت اطلاعات لازم برای نوشتن مقاله ان را پیدا کنید کاملا بستگی به موضوع و هدف شما دارد، اصولا می‌توانید در میان وب سایت ها، کتاب ها و دیگر مقالات، دانش مورد نیاز تان را برای نوشتن مقاله انگلیسی، پیدا کنید.

 • آخرین قدم را محکم بردارید (نوشتن نتیجه و تشکر)

پس از طی کردن یک مسیر طولانی برای نوشتن مقاله انگلیسی جامع و کاربردی، باید نتیجه گیری خوبی داشته باشید، تلاش کنید در زمان نتیجه گیری، از زدن حرف های اضافه خودداری کنید و به صورت مستقیم بیان کنید که در این مقاله، چه حرف هایی زده شده و به کدام سوالات، پاسخ دادید.

 • لطفا راستگو باشید (نوشتن منبع)

احتمالا تصور کنید که ارائه یک مقاله انگلیسی، بدون ذکر منبع کار جذابی است، اما فراموش نکنید که نام بردن از کتاب ها، مقالات و اسامی وب سایت هایی که به شما برای تامین دانش نوشتن مقاله انگلیسی تان کمک کرده اند، می توانند اعتبار مقاله شما را نیز افزایش دهند.

 

ساختار یک مقاله انگلیسی، چگونه باید باشد؟

خلق ساختار یک محتوا به زبان شیرین انگلیسی در سه مرحله انجام می شود، بهتر است قبل از شروع نوشتن مقاله تان به زبان انگلیسی سه مرحله زیر را فراموش نکنید.

لطفا عجله نکنید و با دقت مراحل تولید ساختار مقاله انگلیسی را با دقت مطالعه کنید و پس از یادگیری آن ها در پایان با یکدیگر یک نمونه مقاله نوشته شده انگلیسی خوب همراه چک لیست مقاله انگلیسی در پایان این مطلب را مطالعه کنید تا یاد بتوانید خیلی راحت و شیرین به زبان انگلیسی مقاله تولید کنید و لذت ببرید.

 

 • قدم 1: pre writing stage

این مرحله از نوشتن مقاله انگلیسی، پیش نویس نامیده می‌شود در این بخش که آغاز کار شما شروع می شود باید چهارچوب اصلی متن همراه تعداد پاراگراف ها، عنوان ها و… را مشخص کنید تا در ادامه بتوانید خیلی راحت با پر کرد آنها مقاله تان را بنویسید.

فراموش نکنید در این مرحله پس از انتخاب موضوع نوشتن، تیتر یا topic جذابی را انتخاب کنید تا خوانندگان در نگاه اول جذب مقاله شما شوند، برای یک مقاله هزار کلمه تقریبا 2 الی 3 تیتر با زیر عنوان های مربوطه شان کافی است.

اینکه چند تیتر و عنوان بنویسید کاملا بستگی به موضوع مقاله شما دارد، تنها تلاش کنید در این مرحله به درستی پاراگراف هارا تقسیم کنید و تعداد کلمات همه پاراگراف ها یکی باشد.

 • قدم2 : writing stage

در این مرحله زمان خلق کلمات و چیدن آن ها در متن است، سعی کنید مقدمه تان را با Topic sentence شروع کنید و در ادامه چکیده ای کامل از متن را در مقدمه عنوان کنید.

فراموش نکنید در جمله پایانی مقدمه بخشی با عنوان outline بنویسید که در آن ایده کلی متن و هدفتان را برای خواننده شرح دهید؛ سپس سراغ پاراگراف ها بروید و به تمامی سوالاتی که در آغاز مقاله مطرح کرده اید به زبان ساده و شیرین زبان انگلیسی توضیح دهید.

در پایان بعد از نوشتن تمامی مطالب عنوان ها سراغ conclusion یا نتیجه گیری بروید و آن را با concluding transition که به معنای اشاره مستقیم به موضوع مقدمه است شروع کنید و تمامی مطالب گفته شده در مقاله را برای خواننده خلاصه کنید.

حواستان باشد در این مرحله زیاده گویی یا کم گویی نکنید و هر مطلبی را به اندازه نیاز تا اندازه ای که خواننده کاملا منظور شما را متوجه بشود توضیح دهید.

 • قدم 3:  post writing stage

این مرحله، باید مقاله تان را بخوانید و با برطرف کردن اشکالات آن، تکمیلش کنید، در سومی مرحله نوشتن مقاله انگلیسی سوالات زیر را از خودتان بپرسید.

آیا…
 1. اشکالات نگارشی وجود دارند؟
 2. مقاله به سوالات مقدمه پاسخ داد؟
 3. مقدمه حاوی خلاصه متن است؟
 4. نتیجه گیری درستی انجام داده اید؟
 5. تعداد کلمات همه پاراگراف ها تقریبا یکسان است؟
 6. از تیتر ها و زیر عنوان ها استفاده کرده اید؟
 7. زبان مقاله ساده وقابل فهم است؟
 8. زیاده گویی و کم گویی نکرده اید؟ و…

هر زمان که جواب شما به یکی از سوالات بالا مثبت بود باید دنده عقب بگیرید و اشکالات را رفع کنید و دوباره مسیر نوشتن مقاله تان را ادامه بدهید.

 

چک لیست برای نوشتن بهترین مقاله انگلیسی

حالا لحظه هیجان انگیز نوشتن مقاله انگلیسی تان فرا رسیده است، اصلا نگران نباشید شما می توانید از چک لیست نوشان مقاله انگلیسی که در ادامه خدمت تان ارائه داده می شود استفاده کنید و بهترین مقاله انگلیسی را بنویسید؛ برای نوشتن مقاله تان از فرمول زیر پیروی نکنید.

 1. عنوان(Topic)
 2. پاراگراف اول(Paragraph1)
 3. پاراگراف دوم(Paragraph2)
 4. پاراگراف سوم(Paragraph3)
 5. نتیجه گیری(Conclusion9)

 

نمونه نوشته شده مقاله انگلیسی صحیح

عکس زیر یک نمونه مقاله انگلیسی نوشته شده خوب و صحیح می باشد که تمامی فاکتور های مقاله انگلیسی بی نقص در آن آورده شده است، پیشنهاد می کنم پیش از شروع نوشتن مقاله انگلیسی تان؛ به نمونه زیر نگاه بیاندازید.

راهنمای نوشتن مقاله انگلیسی

 

سخن آخر

در این مقاله راهنمایی نوشتن مقاله انگلیسی همراه چک لیست و نمونه محتوای نوشته شده تایید شده برای شما عزیزان آورده شده است، اگر مدت هاست که فکر نوشتن یه مقاله به زبان انگلیسی هستید فرصت را از دست ندهید و با کمک راهنمایی های ساده اما عملی این مطلب نوشتن مقاله تان را شروع کنید.

 

‫5/5 (3 امتیاز )

3 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده

 1. بزاز

  سلام لطفا مواردی که باعث میشه مقاله ریجکت بشه به خاطر انگلیسی بودنش بنویسید ممنون

  پاسخ
  • دوری جاب

   سلام وقتتون بخیر بله حتما

   پاسخ
 2. leo

  معمولا قبل از نوشتن مقاله هنوز اطلاعات کاملیدر مورد موضوع نداریم و ممکنه به همین دلیل تیتر خوبی برای مقاله انتخاب نکنیم. برای همین به نظرم اگه عنوان مقاله رو در انتها انتخاب کنیم نتیجه بهتر خواهد بود.

  پاسخ

نظر